Adventní a jiné svícny ze slaného těsta

Každým rokem koncem listopadu či začátkem prosince, kdy začíná advent, zdobíme své domovy mimo jiné i adventními svícny se čtyřmi svíčkami, které zapalujeme postupně s každou další adventní nedělí. Zapálené svíčky nám tak přibližují příchod Ježíše, pro nás snílky příchod malého Ježíška, jenž nám pod stromečkem nadělí spoustu dárků.

V dnešní době existuje mnoho podob adventních svícnů, něčí stůl zdobí ten ze chvojí, další může mít svícen z keramiky či skla, ale kouzlo vánoc můžeme do svých domovů vnést i skrze svícen ze slaného těsta. Výroba takového svícnu je jednoduchá, ale dosti náročná na čas. Slané těsto vypracujeme z hladké mouky, soli a vody. Po té nejprve vykrojíme základní korpus i se čtyřmi podklady na svíčky, vytvoříme kalíšky, kam budeme vkládat svíčky a teprve potom svůj svícen ozdobíme dle vlastního vkusu či nálady. Můžeme zhotovit svícen jen v přírodních barvách, nebo lze těsto obarvit potravinářskými barvami. Při práci používáme všemožné kuchyňské náčiní od válu po různá vykrajovátka. Vlastní fantazii se při zdobení meze nekladou. Nejčastěji je pak svícen ozdoben různými lístečky, "jehličím" a jablíčky, to vše z připraveného těsta, a přidat můžeme i nějaké to vánoční koření, jako například skořici, hvězdičky badyánu, hřebíček nebo kávová zrna aj., jednoduše to, co se nám líbí či nám příjemně voní. Takto připravený svícen pečeme v troubě při 180 - 200 °C, dokud není zcela vysušený, tj. tvrdý. Při tvoření kalíšků na svíčky musíme brát na zřetel, že těsto při pečení mírně seschne, tj. jeho objem se zmenší. Existuje takový fígl, kdy prázdné kalíšky od svíček ponecháte v kalíšcích z těsta a celý svícen pak pečete i s nimi.

Svícen ze slaného těsta nám, na rozdíl od svícnu ze chvojí, vydrží mnoho let, tedy pokud se nám do něj nedají moli ;o) Pokud se stane, že náš svícen přes rok absorbuje vodu a před vánoci zjistíme, že v některých místech změkl, můžeme jej dát znovu na několik minut do trouby. Pozor!!! I při opětovném pečení sníží nepatrně svícen svůj objem. Na vzhledu to pouhým okem nepoznáme, avšak svíčky již do svícnu nebudou pasovat.

Pokud tedy uvažujete o trvanlivém adventním či jiném svícnu ze slaného těsta a nehodláte při jeho výrobě strávit půl dne, napište mi e-mail. V galerii si můžete vybrat z obou typů svícnů, barevný i přírodní, i malý svícen na jednu svíčku. Jestliže Vás některý z nich zaujme, ráda Vám jej na zakázku zhotovím.

Přeji Vám krásné vánoce, mnoho dárků pod stromečkem, šťastné tváře Vašich blízkých, které jste například právě obdarovali nějakou drobností či úsměvem, a radost ve Vašich srdcích i myslích. Kéž jste všichni šťastní a spokojení!

Vaše tvořilka Lenka "Líňa" Hozáková

© 2010 AtelierDoma.cz | design & programming ProgDan Soft